37 Cork winners take home BT Young Scientist prizes 

37 Cork winners took home awards at the BT Young Scientist exhibition this week, as Cork students shone across all four categories in the competition.
37 Cork winners take home BT Young Scientist prizes 

37 Cork winners took home awards at the BT Young Scientist exhibition this week, as Cork students shone across all four categories in the competition.

37 Cork winners took home awards at the BT Young Scientist exhibition this week, as Cork students shone across all four categories in the competition.

While the overall BT Young Scientist title went to Tipperary students Shane O’Connor and Liam Carew for their project “Assessing the Impact of Second-Level Education on key Aspects of Adolescents Life and Development”, seven Cork projects came top in their categories.

From St. Brogan’s College in Bandon, Tomás Markey, Leah Lordan, and Clodagh O Sullivan were crowned the top intermediate group in the Biological and Ecological Sciences category, for their project “Human Neuro-Storage – A Contribution To Biological Memory And Learning”.

Elma Pallone from Kinsale Community School won first place for a junior individual for her project “Consuming Fish: The Carbon Footprint of Trawling”. Picture: Kinsale Community School
Elma Pallone from Kinsale Community School won first place for a junior individual for her project “Consuming Fish: The Carbon Footprint of Trawling”. Picture: Kinsale Community School

In the same category, Elma Pallone from Kinsale Community School Cork won first place for a junior individual for her project “Consuming Fish: The Carbon Footprint of Trawling”.

In Chemical, Physical & Mathematical Sciences, St Mary’s Secondary School in Mallow took home two top awards.

First place for a junior group was awarded to Katie Mae O Neill, Anna O’Brien and Aimee Renton for their project “An investigation into atmospheric microplastic contamination in both indoor and outdoor environments in the North Cork area of Mallow and potential health risks for humans”.

In the same category, first place for a senior group was won by Lydia O Leary Kelleher and Sophie Creedon for their project “An investigation into the biomechanics of heading a football with implications for the design of protective, wearable technology for measuring and recording cumulative non-concussive cranial impacts”.

In Social and Behavioural Sciences, Kinsale Community School students Jessica O’Keeffe, Martha O’Sullivan and Edel Ryle won first place for a junior group for their project “Imscrúdú ar nósanna athchúrsála cearta, ar dearcthaí daoine agus cloí leis na treoirlínte athchúrsála i measc an phobal i gcoitinne”.

First place for an intermediate individual in the same category was awarded to Leah Nolan from Loreto Secondary School, for her project “Vaping Under The Influence: An investigation into the impact of social media on adolescent attitudes towards vaping”.

Meanwhile in the Technology category, Conan O’Brien from Kinsale Community School won first place for a junior individual for his project “A portable UV sterilising breathing pack”.

There were a total of 40 Cork winners named at Friday’s awards ceremony, including 37 student prizes across all four categories, special awards and highly commended projects, as well as two awards for Cork Educators of Excellence and a display award for one Cork student’s project.

In total, 18 Cork schools won prizes at the competition. In addition to the schools mentioned above, prizes went to students from Árdscoil Uí Urmoltaigh, Bandon Grammar School, Coláiste Choilm, Coláiste Fionnchua, Colaiste Muire, Colaiste Muire Crosshaven, Coláiste na Toirbhirte, Colaiste Treasa, Gaelcholáiste Charraig Ui Leighin, Glanmire Community College, Pobalscoil na Tríonóide, Scoil Mhuire gan Smal, Skibbereen Community School, and St Aloysius School.

The full list of Cork winners:

  • ABP Food Group Farm Safety Award: John Buckley from Árdscoil Uí Urmoltaigh
  • Heanet – Ireland's National Research and Education Network: Rachel Wallace from St Aloysius School
  • National Water Forum Award: Eve O’Driscoll and Susannah Guerin from Colaiste Treasa Cork
  • eFlow STAR (Sustainable Transport Award Recognition) Award: Lily O’Shea, Grace Kelleher and Caoimhe O’Brien from St Mary’s Secondary School Macroom
  • Health Research Board: Leah Nolan from Loreto Secondary School
  • Display award: Ava Scarlett from Skibbereen Community School
  • 1st Junior Individual (Biological and Ecological Sciences): Elma Pallone from Kinsale Community School
  • 1st Intermediate Group (Biological and Ecological Sciences): Tomás Markey, Leah Lordan and Clodagh O Sullivan from St. Brogan's College, Bandon
  • 2nd Intermediate Individual (Biological and Ecological Sciences): Ruth Fair from Bandon Grammar School
  • 2nd Intermediate Group (Biological and Ecological Sciences): Eve O’Driscoll and Susannah Guerin from Colaiste Treasa
  • 3rd Senior Individual (Biological and Ecological Sciences): Ellie Fleming Hand from Bandon Grammar School
  • Highly Commended (Biological and Ecological Sciences): John Buckley from Árdscoil Uí Urmoltaigh; Grace O'Mahony and Eanna Hickey from Coláiste na Toirbhirte; Thiha Kearney O'Sullivan and Ollie Cwikula from Colaiste Treasa; Amy Roche and Catriona Browne from Colaiste Treasa; Paddy Canniffe and Ronan Moloney from Kinsale Community School; Lucy Murray from St Mary's Secondary School Macroom
  • 1st Senior Group (Chemical, Physical & Mathematical Sciences): Lydia O Leary Kelleher, Sophie Creedon from St Mary's Secondary School Mallow
  • 1st Junior Group (Chemical, Physical & Mathematical Sciences): Katie Mae O Neill, Anna O'Brien, Aimee Renton from St Mary's Secondary School Mallow
  • 2nd Intermediate Group (Chemical, Physical & Mathematical Sciences): Gráinne Cronin, Alex Neff, Dylan Ó Muirí from Gaelcholáiste Charraig Ui Leighin
  • Highly Commended (Chemical, Physical & Mathematical Sciences): Anthony Coughlan, Ellie Coughlan from Kinsale Community School; Fiona O Sullivan, Siobhán Carter from Coláiste Choilm
  • 1st Junior Group (Social and Behavioural Sciences): Jessica O'Keeffe, Martha O'Sullivan , Edel Ryle from Kinsale Community School
  • 1st Intermediate Individual (Social and Behavioural Sciences): Leah Nolan from Loreto Secondary School
  • 2nd Intermediate Individual (Social and Behavioral Sciences): Eoin O Keeffe from Colaiste Treasa
  • 2nd Junior Individual (Social and Behavioural Sciences): Danny King from Pobalscoil na Tríonóide
  • 3rd Junior Individual (Social and Behavioural Sciences): Emily O'Regan from Colaiste Muire
  • Highly Commended (Social and Behavioural Sciences): Emily Duffy from Coláiste Choilm; Zac Darcy, Colm King, Eoghan O’Donnell from Coláiste Fionnchua; Karen Cotter from Colaiste Muire; Robert O’Halloran from Glanmire Community College; Rachel Wallace from St Aloysius School
  • 1st Junior Individual (Technology): Conan O'Brien from Kinsale Community School
  • Highly Commended (Technology): Ronan Hawkins, Ian Cullinane, Mark O Driscoll from Kinsale Community School; Oscar Green from Kinsale Community School; Katelyn Dineen, Ella Lesniak, Michelle O'Shea from Scoil Mhuire gan Smal; Holly Wenger, Leah Coakley from St Mary's Secondary School Macroom
  • Horizon Educator of Excellence: Briget Lehane from Colaiste Muire Crosshaven
  • BT Educator of Excellence: Shannen Foley from St Mary's Secondary School Macroom

More in this section

Sponsored Content

Echo 130Echo 130
EL_music

Podcast: 1000 Cork songs 
Singer/songwriter Jimmy Crowley talks to John Dolan

Listen Here

Add Echolive.ie to your home screen - easy access to Cork news, views, sport and more