Picture special: All the results and action from East Cork Athletics Championships

Picture special: All the results and action from East Cork Athletics Championships
Lily O'Riordan winning the girls U18 100m at the East Cork championships from her Carraig na bhFear clubmates Kiah Olotu and Isobel O'Meara. Picture: John Walshe

POSTPONED from its usual April date, the East Cork Athletics Division Championships took place with a somewhat reduced programme at the Coláiste an Chroí Naofa grounds at Carriag na bhFear.

A huge effort was put in by the local club and despite the restrictions the two-day affair went off like clockwork with many fine performances recorded.

First three in the boys U12 600m at the East Cork championships: Cian Ryan (Carraig na bhFear), first; Matthew Mahony (Midleton), second; Oscar Smiddy (Midleton), third. Picture: John Walshe
First three in the boys U12 600m at the East Cork championships: Cian Ryan (Carraig na bhFear), first; Matthew Mahony (Midleton), second; Oscar Smiddy (Midleton), third. Picture: John Walshe

Following in the footsteps of his father Liam, winner of multiple East Cork titles over the years, Midleton athlete Frank O’Brien had a fine treble over the two evenings with senior victories at 600m, 1500m and 3000m.

Midleton athlete Frank O'Brien on his way to victory in the senior 3000m at the East Cork track championships. Picture: John Walshe
Midleton athlete Frank O'Brien on his way to victory in the senior 3000m at the East Cork track championships. Picture: John Walshe

Also impressive was Sarah Morrison of the St Nicholas club who showed her versatility when taking U19 100m, 300m and 1500m, along with the junior 3000m.

Sam Judd of the promoting club dominated the sprints, winning the U18 100m and 300m, along with the senior 100m.

First three in the U18 100m at the East Cork championships: Sam Judd (Carraig na bhFear), first; Donal Sheehan (Carraig na bhFear), second; Alex Buckley (Ballymore-Cobh), third. Picture: John Walshe
First three in the U18 100m at the East Cork championships: Sam Judd (Carraig na bhFear), first; Donal Sheehan (Carraig na bhFear), second; Alex Buckley (Ballymore-Cobh), third. Picture: John Walshe

Katie Walsh, also of the Carraig na bhFear club, was another to notch up three titles when winning the senior 100m, 300m and 600m.

Jennifer Goggin-Walsh, winner of the senior 3000m at the East Cork track championships, pictured with her daughter Isobel. Picture: John Walshe
Jennifer Goggin-Walsh, winner of the senior 3000m at the East Cork track championships, pictured with her daughter Isobel. Picture: John Walshe

RESULTS

(DAY ONE)

Girls U12 80m: 1 E-K McRae (Midleton); 2 A Coughlan (Midleton); 3 C Whelan-Curtin (Midleton).

U12 600m: 1 E-K McRae (Midleton) 2:06.1; 2 A Coughlan (Midleton) 2:13.6; 3 C Whelan-Curtin (Midleton) 2:19.0.

U14: 80m: 1 R Akinkoulie (Carraig na bhFear); 2 C Grey-Walsh (St Nicholas); 3 C Morrison (St Nicholas).

U14: 600m: 1 C Grey-Walsh (St Nicholas) 2:04.6; 2 F O’Riordan (Carraig na bhFear) 2:07.7; 3 C Morrison (St Nicholas) 2:14.6.

U16 100m: 1 G Rooney (Youghal); 2 C Geoghegan (Carraig na bhFear); 3 R Kennedy (Youghal).

U16 1500m: 1 E Ryan (Midleton) 5:49.7; 2 A Sheridan (Carraig na bhFear) 5:50.9; 3 L Dunne (Carraig na bhFear) 5:52.3.

U18 100m: 1 L O’Riordan (Carraig na bhFear); 2 K Olotu (Carraig na bhFear); 3 I O’Meara (Carraig na bhFear).

U18: 300m: 1 L O’Riordan (Carraig na bhFear) 48.7; 2 I O’Meara (Carraig na bhFar) 50.4; 3 S Kearney (Carraig na bhFear) 52.2.

U18 1500m: S Kearney (Carraig na bhFear) 6:19.3; 2 I O’Meara (Carraig na bhFear) 6:28.6; 3 D Horan (Carraig na bhFear) 6:57.5.

Boys U12 80m: 1 JP Guerin (Midleton); 2 O Smiddy (Midleton); 3 A Jaworski (Midleton).

U12 600m: 1 C Ryan (Carraig na bhFear) 1:56.2; 2 M Mahony (Midleton) 1:58.3; 3 O Smiddy (Midleton) 2:00.6, U14 80m: 1 D Ebo (Midleton); 2 C Twomey (Midleton); 3 R Barry (Carraig na bhFear).

U14 600m: 1 J McGrath (Midleton) 1:54.6; 2 D Cairns (Youghal) 1:56.2; 3 C Fennessy (Carraig na bhFear).

U16 100m: 1 J Joseph (Carraig na bhFear); 2 C Whooley (Carraig na bhFear); 3 L McRae (Midleton).

U16 1500m: 1 E Quirke (Carraig na bhfear) 4:38.8; 2 T Hawkins (Carraig an bhFear) 4:58.0; 3 A Maher (Carraig na bhFear) 5:01.6.

U18 100m: 1 S Judd (Carraig na bhFear); 2 D Sheehan (Carraig na bhFear); 3 A Buckley (Ballymore-Cobh).

U18 300m: 1 S Judd (Carraig na bhFear) 41.4; 2 A Buckley ( Ballymore-Cobh) 43.3; 3 D Sheehan (Carraig na bhFear) 43.4.

U18 1500m: 1 D Maher (Carraig na bhFear) 4:47.5; 2 J Spelman (Midleton) 4:56.4; 3 A Buckley (Ballymore-Cobh) 5:20.5.

Women Junior 100m: 1 O Coffey (Carraig na bhFear); 2 J Kearney (Carraig na bhFear).

Junior 300m: 1 O Coffey (Carraig na bhFear) 47.1; 2 J Kearney (Carraig na bhFear) 54.6.

Junior 3000m: 1 S Morrison (St Nicholas) 11:52.1; 2 J Kearney (Carraig na bhFear) 13:17.8.

Senior 100m: 1 K Walsh (Carraig na bhFear); 2 K Olotu (Carraig na bhFear).

Senior 300m: 1 K Walsh (Carraig na bhFear) 46.5.

Senior 3000m: 1 J Goggin-Walsh (Carraig na bhFear) 11:58.3; 2 E O’Neill (East Cork) 12:10.2; 3 N O’Brien (East Cork) 12:37.2.

Men Junior 100m: S Judd (Carraig na bhFear); 2 S Dunning (St Catherines); 3 D O’Sullivan (Carraig na bhFear).

Junior 300m: 1 J Daly (Carraig na bhFear) 42.8; 2 S Dunning (St Catherines) 43.9.

Junior 3000m: 1 D O’Sullivan (Carraig na bhFear) 10:03.5; 2 J Spelman (Midleton) 10:18.6; 3 J Daly (Carraig na bhFear) 10:41.2.

Senior 100m: 1 S Judd (Carraig na bhFear); 2 C Nugent (Carraig na bhFear); 3 D O’Riordan (Carraig na bhFear).

Senior 300m: 1 C Nugent (Carraig na bhFear) 40.9; 2 W Walsh (Carraig na bhFear) 48.6; 3 R Hawkins (Carraig na bhFear) 52.5.

Senior 3000m: 1 F O’Brien (Midleton) 9:49.1; 2 S O’Brien (East Cork) 10:08.8; 3 N O’Donoghue (East Cork) 10:09.2.

Masters (M35) 3000m: 1 K Kelly (Youghal) 10:47.3; 2 T Mahony (East Cork) 11:01.3.

Masters (M45) 3000m: 1 J Hennessy (Midleton) 10:16.6; 2 W Walsh (Carraig na bhFear) 10:17.7; 3 T Dunne (Carraig na bhFear) 11:16.6.

(DAY TWO)

Girls U13 80m: 1 C Grey-Walsh (St Nicholas); 2 F O’Riordan (Carraig na bhFear); 3 K Gilroy (Ballymore-Cobh).

U13 600m: 1 C Grey-Walsh (St Nicholas) 1:56.9; 2 F O’Riordan (Carraig na bhFear) 1:58.1; 3 A Chandler (Ballymore-Cobh) 2:01.6.

U15 100m: 1 R Kennedy (Youghal); 2 K Fennessy (Carraig na bhFear); 3 P Devereaux (Youghal).

U15: 600m: 1 P Devereaux (Youghal) 1:59.8; 2 S Roche (Carraig na bhFear) 2:04.5; 3 K Fennessy (Carraig na bhFear) 2:05.8.

U15: 1500m: 1 A Fitzgerald (Carraig na bhFear) 5:32.2; 2 A Sheridan (Carraig na bhFear) 5:39.9; 3 E Ryan (Midleton) 5:42.1.

U17 100m: 1 L O’Riordan (Carraig na bhFear); 2 C Geoghegan (Carraig na bhFear); 3 A Akinkoulie (Carraig na bhFear).

U17 300m: 1 L O’Riordan (Carraig na bhFear) 48.5; 2 C Geoghegan (Carraig na bhFear) 48.8; 3 A Akinkoulie (Carraig na bhFear) 49.1.

U17 1500m: 1 M Dorgan (Carraig na bhFear) 6:10.4; 2 E Twomey (Carraig na bhFear) 6:13.9.

U19 100m: 1 S Morrison (St Nicholas); 2 I O’Meara (Carraig na bhFear); 3 S Kearney (Carraig na bhFear).

U19 300m: 1 S Morrison (St Nicholas) 46.8; 2 I O’Meara (Carraig na bhFear) 49.5; 3 S Kearney (Carraig na bhFear) 51.1.

U19: 1500m: 1 S Morrison (St Nicholas) 5:11.8; 2 S Kearney (Carraig na bhFear) 6:02.8; 3 J Kearney (Carraig n bhFear) 6:03.9.

Boys U13 80m: 1 G Ebo ((Midleton); 2 C Twomey (Midleton); 3 A Burness (Carraig na bhFear).

U13 600m: 1 C Ryan (Carraig na bhFear) 1:53.2; 2 D Mulcahy (Carraig na bhFear) 1:54.2; 3= C Fennessy (Carraig na bhFear) 1:55.6 & M Mahony (Midleton) 1:55.6.

U15 100m: 1 D Ebo (Midleton); 2 N Switzer (St Catherines); 3 C Whooley (Carraig na bhFear).

U15 600m: 1 C Whooley (Carraig na bhFear) 1:42.9; 2 L Morrison (St Nicholas) 1:45.1; 3 O O’Sullivan (Midleton) 1:45.9.

U15 1500m: 1 A Maher (Carraig na bhFear) 5:05.5; 2 B O’Riordan (Carraig na bhFear) 5:16.2; 3 T Colbert (Carraig na bhFear) 5:17.3.

U17 100m: 1 L Butler (Midleton); 2 D Sheehan (Carraig na bhFear); 3 A Butler (Ballymore-Cobh).

U17 300m: 1 L Butler (Midleton) 41.2; 2 D Sheehan (Carraig na bhFear) 43.5; 3 S Fraser (Midleton) 43.7.

U17 1500m: 1 E Quirke (Carraig na bhFear) 4:36.9; 2 D Maher (Carraig na bhFear) 4:47.6; 3 T Hawkins (Carraig na bhFear) 4:51.5.

U19 100m: 1 S Judd (Carraig na bhFear); 2 H Buckley (Carraig na bhFear); 3 D O’Sullivan (Carraig na bhFear).

U19 300m: 1 H Buckley (Carraig na bhFear) 40.2; 2 S Judd (Carraig na bhFear) 40.3; 3 D Walsh (Carraig na bhFear) 43.3.

U19 1500m: 1 D O’Sullivan (Carraig na bhFear) 4:35.1; 2 J Spelman (Midleton) 4:39.2.

Women Senior 600m: 1 K Walsh (Carraig na bhFear) 1:44.5; 2 N Wheeler (Carraig na bhFear) 1:48.3; 3 F Santry (East Cork) 1:51.2.

Senior 1500m: 1 F Santry (East Cork) 5:05.8; 2 J Goggin-Walsh (Carraig na bhFear) 5:24.4; 3 N Wheeler (Carraig na bhFear) 5:37.9.

Men Senior 600m: 1 F O’Brien (Midleton) 1:30.0; 2 J Daly (Carraig na bhFear) 1:33.3; 3 S O’Brien (East Cork) 1:35.1.

Senior 1500m: 1 F O’Brien (Midleton) 4:32.8; 2 S McGrath (East Cork) 4:35.5; 3 S O’Brien (East Cork) 4:37.8.

Masters (M35) 1500m: 1 K Kelly (Youghal) 4:59.0; 2 T Mahony (East Cork) 5:00.2 .

Masters (M45) 1500m: 1 J Hennessy (Midleton) 4:37.4; 2 W Walsh (Carraig na bhFear) 4:49.1; 3 D Sheehan (Carraig na bhFear) 5:12.8.

More in this section

Sponsored Content

jerseywarslogosml
votetextheader

jerseysformpu
echolive

Add Echolive.ie to your home screen - easy access to Cork news, views, sport and more