East Cork Athletics attracts top runners to cross-country event over two days

East Cork Athletics attracts top runners to cross-country event over two days

Midleton athletes Ella-Kate McRae and Alicia Hegarty, first and second in the Girls U12 race, with their respective mums Michelle and Loveness Picture: John Walshe

THE East Cork Athletics Division once again rose to the occasion when successfully promoting their annual cross-country championships which have been held annually since 1967.

Held over two days, conditions were ideal at both the Conna and White’s Cross venues and some exciting competition was witnessed over all age-groups.

The senior championship saw Kevin O’Brien winning for the second time, the East Cork athlete breaking away on the third of four laps to finish with 21 seconds to spare over young Midleton athlete Paul Hartnett who added to his silver medal in the recent East Cork road decider.

The battle for third came right down to the wire with former winner Sean McGrath (East Cork) just getting the verdict ahead of Midleton newcomer Tony Forristal.

Fiona Santry made it an East Cork double with a clear victory over Linda O’Sullivan of Watergrasshill with Sinead O’Driscoll, second last year, having to settle for the bronze on this occasion.

Following her appearance in the road championships a few weeks before, Sonia O’Sullivan again turned out to support her Ballymore-Cobh club and was rewarded with a gold team and bronze individual in the F45 category.

Frank O’Brien (Midleton), winner of the junior title the first day, added the novice championship a week later where the women’s race went to local Carraig na bhFear member Katie Walsh.

Taking part in the East Cork championships were Zach Swords and his mother Lavina from Whitegate. Picture: John Walshe
Taking part in the East Cork championships were Zach Swords and his mother Lavina from Whitegate. Picture: John Walshe

RESULTS

(Day 1, Conna)

Girls U10 1000m: 1 E Courtney (Midleton); 2 C McCarthy (Youghal); 3 S McGrath (Midleton).

Team: 1 Midleton 14; 2 Carraig na bhFear 41.

U12 1500m: 1 E-K McRae (Midleton); 2 A Hegarty (Midleton); L Frawley (Ballymore-Cobh).

Team: 1 Midleton 16; 2 St Catherines 31; 3 Youghal 64.

U14 2000m: 1 V Millerick (Youghal); 2 F O’Riordan (Carraig na bhFear); 3 A Chandler (Ballymore-Cobh).

Team: 1 Youghal 33; 2 Midleton 37; 3 Carraig na bhFear.

U16 3000m: 1 A Fitzgerald (Carraig na bhFear); 2 R Kelleher (Carraig na bhFear); 3 A Sheridan (Carraig na bhFear).

Team: 1 Carraig na bhFear 13; 2 Youghal 39.

U18 3000m: 1 S Kearney (Carraig na bhFear); 2 D Horan (Carraig na bhFear); 3 L Murphy (Carraig na bhFear).

Team: 1 Carraig na bhFear 23.

Junior 3000m: 1 N Nicholson (St Catherines); 2 S Barry (St Catherines); 3 J Kearney (Carraig na bhFear).

Team: 1 Carraig na bhFear 18; 2 St Catherines.

Senior Women 4000m: 1 F Santry (East Cork) 15:49; 2 L O’Sullivan (Watergrasshill, F45) 16:21; 3 S O’Driscoll (Midleton, F35) 16:27; 4 J Goggin-Walsh (Carraig na bhFear, F35) 16:58; 5 J Preston (East Cork, ind) 17:05; 6 L Rooney (Watergrasshill, F35) 17:38.

F45: 2 R Lynch (Carraig na bhFear) 17:59; 3 S O’Sullivan (Ballymore-Cobh) 18:13.

Team: (Senior) 1 Carraig na bhFear 38; 2 Watergrasshill 40; 3 East Cork 46. (F35) 1 Watergrasshill 19; 2 Carraig na bhFear 30; 3 Midleton 55. (F45) 1 Ballymore-Cobh 72; 2 Midleton 77.

Boys U10 1000m: 1 K O’Connell (St Catherines); 2 S Casey (Ballymore-Cobh); 3 P Colbert (Carraig na bhFear).

Team: 1 St Catherines 22; 2 Midleton 38; 3 Carraig na bhFear 38.

U12 1500m: 1 C Ryan (Carraig na bhFear); 2 C Ronayne (St Catherines); 3 O Smiddy (Midleton).

Team: 1 Midleton 22; 2 Carraig na bhFear 41; 3 Youghal 42.

U14 2000m: 1 J McGrath (Midleton); 2 D Ronayne (St Catherines); 3 D Mulcahy (Carraig na bhFear).

Team: 1 Carraig na bhFear 23; 2 Midleton.

U16 3000m: 1 E Quirke (Carraig na bhFear); 2 L O’Connor (Youghal); 3 T Hawkins (Carraig na bhFear).

Team: 1 Carraig na bhFear 13; 2 Youghal.

U18 4500m: 1 J Spelman (Midleton); 2 D Walsh (Carraig na bhFear).

Junior 4500m: 1 F O’Brien (Midleton); 2 J Spelman (Midleton); 3 J Daly (Carraig na bhFear).

Senior Men 6000m: 1 K O’Brien (East Cork) 20:55; 2 P Hartnett (Midleton) 21:16; 3 S McGrath (East Cork, M35) 21:28; 4 T Forristal (Midleton) 21:28; 5 J McCarthy (East Cork, M35) 21:48; 6 K Kelleher (East Cork, M35) 21:59.

M45: 1 W Walsh (Carraig na bhFear) 23:01; 2 T Dunne (Carraig na bhFear) 24:33; 3 G O’Regan (Midleton) 25:07.

Team: (Senior) 1 East Cork 15; 2 Midleton 43; 3 Youghal 56. (M35) 1 East Cork 21; 2 Youghal 56; 3 St Catherines 109. (M45) 1 Carraig na bhFear 110; 2 Midleton 168; 3 Youghal 172.

(Day 2, Whites Cross) Girls U9 750m: 1 M-J Casey (St Catherines); 2 N Ui Laoire (Youghal); 3 S O’Driscoll (Midleton) Team: 1 Carraig na bhFear 36; 2 Midleton.

U11 1500m: 1 A Kearney (St Catherines);2 C Walsh (Youghal); 3 S McGrath (Midleton).

Team: 1 Youghal 19; 2 Midleton 35.

U13 2000m: 1 F O’Riordan (Carraig na bhFear); 2 A Hegarty (Midleton); 3= S Norman (St Catherines) & M Holland (Midleton).

Team: 1 Midleton 21; 2 St Catherines 34; 3 Youghal 49.

U15 3000m: 1 A Sheridan (Carraig na bhFear) 2 E Ryan (Midleton); 3 I Nestor (Midleton).

Team: 1 Carraig na bhFear; 2 Midleton.

U17 3000m: 1 E Landers (Youghal); 2 A Millerick (Youghal); 3 A Cashman (Youghal).

Team: Youghal 11; 2 Carraig na bhFear 28.

U19 4000m: 1 L O’Keeffe (Youghal); 2 S Kearney (Carraig na bhFear); 3 J Kearney (Carraig na bhFear).

Team: 1 Carraig na bhFear).

Novice Women 4000m: 1 K Walsh (Carraig na bhFear) 17:24; 2 L Rooney (Watergrasshill) 17:42; 3 E Leahy (Midleton) 18:04; 4 A Byrne (Carraig na bhFear) 18:24; 5 S Drennan (Midleton) 18:34; 6 C O’Donoghue (Watergrasshill) 18:35.

Team: 1 Carraig na bhFear 27; 2 East Cork 35; 3 Watergrasshill 38.

Boys U9 750m: 1 J Chandler (Ballymore-Cobh); 2 R O’Connor (Youghal); 2 D Ahern (Youghal).

Team: 1 Midleton 30; 2 Youghal 33; 3 Carraig na bhFear 42.

U11 1500m: 1 C Ronayne (St Catherines); 2 R Deveraux (Youghal); 3 M Smiddy (Midleton).

Team: 1 S Catherines 29; 2 Midleton 41; 3 Carraig na bhFear 45.

U13 2000m: 1 C Ryan (Carraig na bhFear); 2 D Ronayne (St Catherines); 3 O Smiddy (Midleton).

Team: 1 Midleton 26; 2 St Catherines 29; 3 Carraig na bhFear 35.

U15 3000m: 1 A Maher (Carraig na bhFear); 2 C Hayes (St Catherines); 3 T Colbert (Carraig na bhFear).

Team: 1 Carraig na bhFear 17.

U17 4500m: 1 E Quirke (Carraig na bhFear); 2 W Verling (St Nicholas); 3 L O’Connor (Youghal).

Team: 1 Carraig na bhFear 25.

U19: 4500m: 1 D O’Sullivan (Carraig na bhFear); 2 C McNamee (Youghal); 3 J Spelman (Midleton).

Team: 1 Carraig na bhFear 43.

Novice Men 6000m: 1 F O’Brien (Midleton) 21:37; 2 T Forristal (Midleton) 21:44; 3 A Noone (Watergrasshill) 21:44; 4 S O’Brien (East Cork) 21:50; 5 J Hennessy (Midleton) 21:53; 6 S Aherne (Youghal).

Team: 1 Midleton 22; 2 East Cork 33; 3 Youghal 50.

More in this section

Sponsored Content